Merkez Mah. Cumhuriyet Meydanı Hükümet Konağı No:1/101

Tel: (0362) 6112104
Tel: (0362) 6112005
Fax: (0362) 6112454

}

Hafta İçi Her Gün
08:00 - 17:00

Belediyemiz tarafından düzenlenen Yakakent Belediyesi Geleneksel 4. Hıdırellez Şenlikleri ve Karakucak Güreşleri 05.05.2018 Cumartesi günü Liman Mahallesi Şenlik alanında 26 grubun ve 300 güreşçinin katılımı ile yapıldı.
Yakakent Hıdırellez şenlikleri Samsun Büyük Şehir Belediye Başkanı Zihni Şahin’in katılımı ile başladı.
Şenliğin açılış konuşmasını Yakakent Belediye Başkanı Hüseyin Kıyma yaptı. Başkan Kıyma konuşmasında, “Bu yıl dördüncüsünü düzenlediğimiz Yakakent Geleneksel Hıdırellez Şenliklerine katılan herkese İlçe halkımız adına hoş geldiniz diyor saygılar sunuyorum. Hıdırellez geçmişle gelecek arasında köprü kuran, bizi birbirine yakınlaştıran, birlikteliğimizi güçlendiren, bu kültürel değerimize sahip çıkmak adına bugün şenliğimizde vatandaşlarımız ile bir araya geldik. Vatandaşlarımızın Hıdırellez bayramını en içten duygularımla kutluyorum” dedi.
Samsun Büyük Şehir Belediye Başkanı Zihni Şahin ise, konuşmasına kısa bir beyitle başladı. ” Bu vatan toprağın Karabağ’ında, sıradağlar gibi duranlarındır. Bir tarih boyunca onun uğrunda kendini tarihe verenlerindir” diyerek daha sonra konuşmasına şu şekilde devam etti. ” Göreve dün başladım. Batı bölgesinden başkan olduğum için insanların bölge ayrımcılığı yapıyor gibisinden düşünmelerini istemediğim için ilk programı doğu bölgesinden yapmaya karar verdim. İkinci programım da Yakakent’e nasip oldu. Bugün burada sizlerle olmaktan mutluluk duyuyorum. Ve Hıdırellez’in de ne olduğunu bizim bu bölgemiz çok iyi biliyor. Hıdırellez dikkat ederseniz insanların zorlamayla kutladıkları bir bayram değil. Bunun içinde milletimize mahal olmuş bir değerimizdir. Ayrıca bu vesileyle buradaki yapılan güreşlere de çok katılığım olduğunu görüyorum. Yarışacak olan sporcu arkadaşlarıma da başarılar diliyorum.” dedi.
‘BİR VE BERABER OLMAMIZ LAZIM’
Daha sonra siyasi konulara da değinen Samsun Belediye Başkanı Zihni Şahin “Biliyorsunuz üzerimizde son dönemlerde yaşadığımız çok kirli oyunlar oynanmak isteniyor. Türkiye Cumhuriyeti ne zaman güçlü bir adım attığında önü kesilmek isteniyor. O bakımdan birlik ve beraberliğimizi her geçen dakika güçlendirmemiz gerekmektedir. Türk milleti olarak hür ve bağımsız bir şekilde varlığımızı devam ettireceğiz. Onun için bizim bir ve beraber olmamız lazım” dedi.
Konuşmanın ve tebriklerin ardından program Kur’an-Kerim Tilavetinin okunmasının ardından miniklerin karşılaşmalarıyla başlayan güreşler, pehlivanların kategorileri arttıkça güreş severlerin heyecanlarını da artırdı. Kıran kırana geçen başpehlivanlık müsabakaları sonunda rakibi Ömer Faruk Kalender’i yenen Yalçın Sözer, bu yıl dördüncüsü düzenlenen Hıdırellez şenlikleri ve karakucak güreşlerinin Başpehlivanı oldu.
Bu yılda şampiyon değişmedi, baş Pehlivanlığı üç yıl üst üste alan Yalçın Sözer yine şampiyonluğu kimseye kaptırmayarak dördüncü kez şampiyon oldu.
Yakakent güreş ağalığı yarışmasını ise 25 bin lira ile iş adamı Birol Korkmaz aldı. Ayrıca şenlikte Yakakent’e has keşkek ikram edildi.
Düzenlenen Geleneksel Yakakent Belediyesi Hıdırellez Şenlikleri ve Karakucak Güreşlerine, Samsun Büyük Şehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, Yakakent Belediye Başkanı Hüseyin Kıyma, Alaçam Belediye Başkanı Hadi Uyar, SÜRSAN SU ÜRÜNLERİ SAN. VE TİC.A.Ş. Müdürü Erkan Altuntaş, İşadamları, Hasan Asan, Birol Korkmaz, Aydın Korkmaz, Yakakent Jandarma Komutanı Gürkan Demir, Yakakent Emniyet Amiri Murat Sarı, AK Parti İlçe Başkanı Ahmet Günel, AK Parti Alaçam İlçe Başkanı Selahattin Alkan, Alaçam Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Radi Şen, YADEF Genel Başkanı Hasan İnce, Belediye Meclis Üyeleri, Kurum Amirleri, Yakakent Büyükkırık Köyü Derneği Başkanımız Hamit Korkmaz, Karaaba Çöküyan Derneği Başkanı Ramazan Albayrak, Yakakent’iler Derneği Başkanı Kudret Tek, muhtarlarımızın, sivil toplum kuruluşları ve çok sayıda vatandaş katılı.


Haber Resimleri