Merkez Mah. Cumhuriyet Meydanı Hükümet Konağı No:1/101

Tel: (0362) 6112104
Tel: (0362) 6112005
Fax: (0362) 6112454

}

Hafta İçi Her Gün
08:00 - 17:00

İlçemiz mavi ve yeşilin birleştiği, Çamgölü A tipi Mesire alanı, Karadeniz bölgesinde kızılçamın denizle buluştuğu ender yerleşimlerden ve en önemli turizm destinasyonlardan biridir. 14km’lik sahil bandına sahip olan ilçemizin, özellikle yaz aylarında nüfusu en az 4-5 kat artmaktadır.

Uluslararası platformda “Yavaş Şehir” felsefesini kabul eden şehirlerin üye olduğu ve ülkemizde sadece 22 üyesi bulunan “Cittaslow” hareketine adaylık başvurumuz 2023 yılında kabul edilmiş olup, üyelik için gerekli işlemler devam etmektedir. Bu felsefe doğrultusunda; ilçemizin turizm potansiyellerinin akıllıca yönetilmesi ve planlanması gerekmektedir. 2022 yılında ilçemizde birçok paydaşın katılımının sağlandığı, Turizm Çalıştayının 1.’si düzenlenerek bu konudaki en önemli adım atılmıştır.

Turizm Çalıştayı ile de gündeme getirdiğimiz ve sosyal medya aracılığıyla paylaşım yapılan Asmapınar Cevizdibi Kanyonu gibi bir çok doğal turizm potansiyeline sahip olan ilçemiz Aşağıdöllek kanyonu,  Gündüzlü Kanyonu, Karaaba Köseli Şelalesi gibi doğal güzelliklerimizin Turizm Master Planı dahilinde turizm kapasitesinin hesaplanarak, tanıtımının yapılması, koruma-kullanma dengesi içinde ziyaretçilerin hizmetine sunulması gerekmektedir. Aksi takdirde;  turizmde gelişme sağlanırken, doğal güzelliklerimizi kaybetme sorunu ile karşı karşıya kalabiliriz.

İlçemiz Asmapınar Mahallesi, Cevizdibi kanyonu Orman sahası içerisinde kalmakta olup, yaklaşık 4km gidiş- 4km dönüş olmak üzere dereyatağı boyunca orta ve zor olmak üzere toplam 7-8km’lik bir yürüyüş parkurunu kapsamaktadır. Zaman zaman zor koşullara sahip olan bu güzergahta gerekli güvenlik önlemlerinin alınarak bölgeyi bilen bir rehber ışığında ziyaret edilmesi ve Orman Yangınlarına Karşı Alınacak Tedbirlere ilişkin genelge gereğince Samsun Valiliğinin izni ile ziyaretlerin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. İzin alan ziyaretçilerimizin İlçemizin Turizm potansiyelini arttıracak bu doğa harikası Kanyonun dokusuna zarar verecek faaliyetlerde bulunmamaları yürüyüş parkurunun bazı bölgelerde riskli olduğu ve dikkatli olmaları konusunda hassasiyet göstermeleri büyük önem arz etmektedir. Belediyemizce projelendirme ve turizme açılma çalışmaları devam etmektedir.


Haber Resimleri