Merkez Mah. Cumhuriyet Meydanı Hükümet Konağı No:1/101

Tel: (0362) 6112104
Tel: (0362) 6112005
Fax: (0362) 6112454

}

Hafta İçi Her Gün
08:00 - 17:00

OMÜ Rektörlüğünde gerçekleşen törende, 2 yıl geçerli olacak protokole Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal ve Belediye Başkanımız Hüseyin Kıyma imza attı. Törene Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Cengiz Batuk, Prof. Dr. Selim Eren, Prof. Dr. Mahmut Başoğlu ve Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yetkin Bulut da katıldı.
Anlaşmayla OMÜ ile Yakakent Belediyesi arasında ekonomi, eğitim, çalıştay, seminer, panel gibi etkinliklerin yapılarak sosyal ve kültürel faaliyet alanında işbirliği ve koordinasyon sağlanması hedefleniyor.
Ayrıca protokolle ortak çalışmaların somut ve sürdürülebilir bir temele oturtulması, taraflar arasında bilgi paylaşımının sağlanması ve ilişki alanlarının genişletilebilmesine yönelik üniversite-belediye iş birliği amaçlanıyor.
“İş birliğini önemsiyoruz bunu doğru bir strateji ile devam ettireceğiz”
İmza töreninde konuşan Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal, “Yakakent’in Samsun’da diğer ilçelerden ayrıldığı bazı yönler var. Özellikle su ürünleri ve Defne gibi tıbbi aromatik bitkilerin üretimi burada geçmişten gelen bir kültür olarak karşımıza çıkıyor. Yakakent sahip olduğu bu imkânları gerçekleştirdiğimiz iş birliğiyle çeşitli faaliyetler düzenleyerek akademik alanda desteklenecek. Özellikle turizm alanında da ön plana çıkan ilçenin gelişimine ve istihdamına katkı sağlayarak etkinlik alanları oluşturmak devamında ise süreci takip ederek çalışmaların bölgeye etki edecek şekilde içinin doldurulmasını hedefliyoruz. İki kurum arasındaki iş birliğini önemsiyoruz bunu doğru bir strateji ile devam ettireceğiz.” ifadelerini kullandı.
“İlçenin gelişmesinde akademik bakış bizim için önemli”
Yakakent Belediye Başkanı Hüseyin Kıyma ise “İlçenin gelişmesinde akademik bakış bizler için önemli. Bu nedenle imzalanan iş birliği ve bu sürece katkılarından dolayı Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal’a teşekkür ederim. OMÜ’nün akademik birikimleri bize katkı verecek. Özellikle ilçemize yakın konumda bulunan Turizm Fakültesi ile ilerleyen süreçlerde ilişkilerimizin daha da gelişmesini istiyoruz. Turizm alanı dışında su ürünlerinde ve kırsal alanda yetiştirilen ürünlerde de artı değer oluşturmak istiyoruz. Ziraat Fakültesi ile de Defne ile ilgili çalışmalarımız var. Ayrıca ata tohumu (siyaz) üzerine de çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu protokolle bu alanların sayılarını artırılarak ilçeye daha fazla katkı sağlamak amacındayız.” diye konuştu.

Haber Resimleri